Race Results

2016

Lakesman Full distance – 19th June 2016

Kevin Powell 10.06.08 (7th overall, 3rd in Age group)

 

Dambuster Olympic distance – 18th June 2016

Duncan Shea-Simonds 2.05.34 (14th overall, 2nd in Age group)

Carl Bromley 2.20.15

Ben Whitaker 2.026.10

Nick Jordan 2.36.43

Andy Parmee 2.38.22

Simon Large 2.41.31

Les Frost 2.44.19

Bee Furber 2.45.16 (4th in Age group, again)

Christopher Smith 2.52.50

Richard Bromwich 2.57.18

Amy Rudkin 3.04.24

Emily Cranmer 3.04.22

Mangesh Marudkar 3.09.56

 

Ironman 70.3 Staffs – 12th June 2016

Spencer Thomas 4.55.49 (8th in age group)

Spencer Dean 5.29.29

 

Deva Triathlon, Middle distance – 12th June 2016

Elly Pullen 5.47

 

Outlaw Middle distance , Nottingham – 29th May 2016

Carl Bromley 4.48.02

Claire Shea-Simonds 4.50.45 (2nd Female overall! 1st in Age group)

Rob Sparks 4.58.06

Ben Whitaker 4.59.27

Chris Robinson 5.06.59

Dave Rose 5.10.23

Nick Deakin 5.11.30

Sadie Murphy 5.17.36 (1st in Age group)

Gina Vaughn 5.18.21

Patrick Banks 5.26.31

Gary Harrison 5.28.55

Andy Parmee 5.41.45

Rod Hockin 5.42.51

Katrina Kemp 5.52.20

Michele Lattimore 6.18.56

Dave Holton 6.27.11

Sam Rankin 6.27.16

Amy Rudkin 6.36.20

 

Bosworth Triathlon – 29th May 2016

Middle distance

Kieron Ford 4.38 (8th male, 1st in Age group)

Matt Haynes 5.01 (33rd male, 4th in Age group)

Richard Sparks 5.27 (52nd male)

Standard distance

Jean Christophe Cipieres 2.22 (10th male, 4th in Age group)

James Middleton 2.27 (18th Male, 3rd in Age group)

Peter Hughes 2.31 (30th male)

Sprint distance

Andrew Wilkins 1.39

 

EUROPEAN TRIATHLON CHAMPIONSHIPS – Lisbon, Portugal – 27th May 2016

Spencer Thomas 1.09.41 (18th in Age group)

Bee Furber 1.19.40 (7th in Age group)

 

Big Cow Sprint Triathlon – BTF National Championships – 15th May 2016

Spencer Thomas 1.08.18

Bee Furber 1.20.31 (4th in Age group)

 

Lisbon Half-Ironman – 7th May 2016

Sadie Murphy 5.27.51 (1st in Age group)

Nick Deakin 5.26.31 (well done Deaks, quicker than her this time!)

Dave Saunders 5.20.52

 

Lisbon Olympic distance – 7th May 2016

Les Frost 2.56.44

Tiffany Mackness 3.11.46

 

Great Glen sprint triathlon – 4th May 2016

Joshua West 1.02.52 (1st in U20 age group and 6th overall)
Ben Whitaker 1.04.45 (2nd in V20 age group)
Alex Symonds 1.28.14
Helen Atton 1.38.00

Well done people!

 

East Leake Start of Season Sprint Triathlon

Ben Whitaker 1.04.41
Jean Christophe Cipieres 1.07.34
Nick Deakin 1.07.41
Joshua West 1.09.33
Nick Jordan 1.11.19
Sadie Murphy 1.13.43
Andy Dean Norman 1.14.37
David Holton 1.18.21
Patryk Syst somewhere between 1.27.13 and 1.27.15
Andrew Wilkins 1.28.55

Well done again everyone! Sadie won her age group and Josh West was second in his age group.

Full results are available here: http://www.stuweb.co.uk/race/16N/

 

Derby Runner XC Race 7. Foremark Reservior. 13/03/2016

On the day we were 7th in the Team Competition, due to lack of numbers we did not score and were last in the Men’s and Ladies competition scoring nil points.

Overall we ended the season 5th in the Men’s, 8th in the Ladies and 4th in the Combined Team in League 1. Times and positions below.

Individual results – position, time, name

8 33:54 Josh West
10 34:14 David Gorley
13 34:26 Reuben McGregor
55 38:26 Luke Morgan
122 44:15 Nick Deakin
150 46:12 Paul Pearce
17 44:19 Sadie Murphy
45 47:47 Charlotte Jelleyman
74 52:07 Ann Pearce

Derby Runner XC Race 6 Ullesthorpe. 21/012/2016

On the day we were 5th in the Team competition, 6th in the Men’s and 9th in the Ladies (we were one member short of a full scoring Ladies team and were therefore given the last ladies position.) Overall in Division One we are now 4th in the Team competition, 4th in the Men’s and 7th in Ladies.

Individual results- position, time, name:

10 40:09 Josh West
16 40:55 David Gorley
63 45:19 Martin Burder
97 48:14 Luke Morgan
104 48:59 Craig Loach
105 49:16 Jack Hague
146 52:12 Paul Pearce
151 52:36 Nick Trim
158 53:38 Andrew Picknell
192 57:24 Liam Collins
194 57:35 Patryk Syst
200 58:41 Rod Hockin
213 60:41 Ashley Langton

2 44:41 Nicola Roder
62 60:53 Ann Pearce
72 62:38 Michelle Lattimore

Derby Runner XC Race 5. Grace Dieu. 31/01/2016

On the day we were 3rd Men’s, 8th Ladies and 3rd Combined Team. Overall in Division 1 we are now 4th in the Men’s, 7th in the Ladies and 4th in the Combined Team competitions.

Individual results (position, time, name)

8 35:11 Reuben McGregor
14 35:50 Josh West
17 36:12 David Gorley
19 36:17 Stephen Jelley
55 39:10 Luke Morgan
63 39:26 Martin Burder
108 42:34 Jack Hague
111 42:52 Craig Loach
137 44:28 Andrew Picknell
173 46:13 Patryk Syst
177 46:27 Nick Deakin
178 46:29 Paul Pearce
201 47:43 Nick Trim
250 52:25 Rod Hockin
292 61:11 Andrew Wilkins

17 42:27 Sadie Murphy
25 43:55 Charlotte Jelleyman
92 51:43 Ann Pearce
98 52:22 Michelle Lattimore
112 54:58 Emma Andrew
130 58:17 Tiffany Mackness

 

Derby Runner XC Race 4. Alestree Park. 10/01/2016

First 3 men home David Gorley 9th, Reuben McGregor 11th and Luke Morgan 51st.

First three ladies home Sadie Murphy 30th, Charlotte Jelleyman 40th and Ann Pearce 86th.

 

Mids XC County Cross Country Champs 09/01/2016

In the Men’s Race James Teagle was first home for LTC. Next was Duncan Shea-Simonds, Craig Twigg (he wore a stripey vest so honorary inclusion in our results!), Stephen Jelley, Kevin Powell… and then Ade David.

For the ladies, LTC junior Caitlin Roper was 3rd U17 and Chloe Scotchbrook placed well in the U20s.

Catherine Tinker, Laura Davison and Lesley Booth all ran brilliantly (albeit in the wrong coloured vests) and Laura won a team medal in the Vet Women’s race. Claire Shea-Simonds was 4th overall (2nd Vet) and booked a place on the county team for the inter-counties cross country champs in March.

Derby Runner XC Race 3. Bradgate Park. 03/01/2016

First three ladies home for the club; Claire Shea-Simonds 4th, Sadie Murphy 29th and Natalie Pauls 51st.

First three men Duncan Shea-Simonds 11th, Reuben McGregor 14th and Stephen Jelley 20th.

 

 

 

Kibworth 6 (LRRL Race 3)

35:28 JAMES TEAGLE
39:27 ADRIAN STEWART
40:34 DAVID BEALE
41:29 CHRIS ALLOTT
42:24 ANDY FOSTER
43:55 SAMANTHA DARBY
45:33 KIERAN GRUNDY
45:59 NICHAKARN RUTTANAPORN
45:58 NEIL WHITE
48:12 LIAM COLLINS
49:38 PAUL ZURAWLIW
50:01 ASHLEY LANGTON
56:26 SARAH ORCHARD

 

Ashby 5 (LRRL Race 2)

24:51 CONOR MURPHY
27:25 JAMES TEAGLE
31:05 HASEEB AHMAD
31:05 CHRIS SHERWOOD
31:02 MARTIN BURDER
33:58 ANDY FOSTER
34:20 PATRYK SYST
34:25 EWAN EATON
35:26 PAUL PEARCE
35:31 SADIE MURPHY
35:49 IAN TONKS
35:50 SAMANTHA DARBY
37:13 NEIL WHITE
39:01 ANN PEARCE
39:32 BARBARA HEWITT
41:10 RICHARD BROMWICH
41:38 JANE SHERWOOD
44:21 MARTIN WESTALL
48:58 TIFFANY MACKNESS

Barrow 6 (LRRL Race 1)

35:30 JAMES TEAGLE
36:31 DAVID GORLEY
36:43 MARTIN BURDER
37:03 CHRIS SHERWOOD
37:16 LUKE MORGAN
37:32 DOMINIC YOUNG
37:33 PETER BENTLEY
37:34 JOHN GOLDING
37:52 ADRIAN STEWART
38:02 FLETCHER PRIESTLEY
37:57 MARK KING
40:29 KIERAN GRUNDY
40:41 NICK DEAKIN
41:36 KIERON FORD
41:45 ANDY FOSTER
41:50 EWAN EATON
43:02 CHRIS ALLOTT
44:10 SAMANTHA DARBY
45:40 PAUL ZURAWLIW
56:50 MARTIN WESTALL
59:51 TIFFANY MACKNESS
61:20 ELLIE KNIGHT

Enduroman European Ultra Triathlon Champs

Kieron Ford  Double Ironman – 33:53:59
14th out of 37 starters (11th in the British Championship)

4.8 mile swim – 1:58:13
232 mile bike – 17:42:35
52 mile run – 14:13:11

National Paratriathlon Championships

Haseeb Ahmad 01:10:45
Silver in the T6 Catergory

 

Mallory Park Sprint Triathlon

1st team for Leicester Tri Club (Linda Haywood, Phil Wharton & Paul Hood)
Duncan Shea-Simonds 00:59:19 (2nd Male)
Philip Wharton 01:05:13
Claire Shea-Simonds 01:06:08 (1st Female)
Paul Hood 01:14:17
James Botterill 01:17:33
Simon Large 01:18:08
Linda Haywood 01:23:14 (1st V40 Female)


Edinburgh Half Marathon

Linda Haywood 2:00:32
Julie McFarland 2:15:07

 

Edinburgh Marathon

Claire Shea-Simonds 3:08:53 (PB + 14th Lady overall, 3rd V35)

 

Ashbourne English Duathlon Champs 28th April 2012

David Gorley    2:28:51

Stanwick Lakes Half Marathon – 25 April 2012

1st – Claire Shea-Simonds

 

Virgin London Marathon

Richard Jeggo – 2:58
Chris Sherwood – 3:01
Rachel Hickinbottom – 4:26

 

IronMan South Africa – 22 April 2012

7th – Craig Twigg (Pro Finish) 9:10

ETU European Triathlon Championships – Eilat

Becky Krych – Silver in the 20-25 AG
Becky Sore – 9th in 35-39 AG

 

Friskney Half Marathon 2012  April 8th

Martin Burder   1:21:08
David Gorley    1:24:30
Emma Tilbury   1:53:06  (2nd Senior Lady)

 

Reading Half Marathon  1st April 2012

Clive Lemmon – 1:46:08
Rachel Hickinbottom – 1:55:54

 

Ashby 20 – 18th March 2012

65th Duncan Shea-Simonds 2:14:09
85th Richard Jeggo 2:16:26
100th Dave Saunders 2:18:59
114th Claire Shea-Simonds 2:20:57 (5th lady)
609th Ross Harrison 3:05:16
753rd Jane White 3:25:28

Salisbury 10 11/03/12

Julie McFarland 1:37:34 (a new 10 mile PB for Julie)

High Peak Marathon (42mile, night navigation run across the Peaks)

5th Team 9hrs 36mins Kim Collison, Alex Pilkington, Duncan Shea-Simonds and, ex tri cub member, Dan Shrimpton

This is a great performance from a rookie team entry to this notorious race, many teams spend years trying to get under the magic 10hrs and the boys smashed it on first attempt.  Although Dunc does acknowledge he may still be running aimlessly around the Peaks without the great navigation skills of his team mates!

 

Inter-Counties Cross Country, Cofton Park, Birmingham

138th Joanna Toon 32:27
151st Claire Shea-Simonds 32:55

Jo and Claire were selected to represent Leicestershire and Rutland based on their performances in the County Cross Country Championships.  Both girls posted great times for off road, hilly 5 miles.

 

LRRL Winter League Race 4 (Markfield 10)

FIRST NAME SURNAME GUN (CHIP) pace
per mile
OVERALL
CARL SHAW 35:59 35:58 05:47.5 17
JOHN GOLDING 37:24 37:23 06:01.1 34
CHRIS SHERWOOD 37:47 37:44 06:04.8 36
MARK KING 39:07 39:02 06:17.7 55
ROSS HARRISON 39:21 39:07 06:20.0 59
ADRIAN STEWART 39:26 39:22 06:20.8 60
DOMINIC YOUNG 39:59 39:58 06:26.1 77
ANDY FOSTER 42:53 42:43 06:54.1 129
KIERON FORD 43:18 43:01 06:58.1 141
NICK DEAKIN 44:15 43:59 07:07.3 164
ANNA BERTRAM 45:27 45:05 07:18.9 193
MARTIN WHITE 46:57 46:35 07:33.4 221
MIKE PERCIVAL 48:12 47:50 07:45.4 256
STEVE DOORES 48:15 47:53 07:45.9 258
SAMANTHA DARBY 49:46 49:24 08:00.6 287
CLIVE LEMMON 51:09 50:50 08:13.9 314
RACHEL HICKINBOTHAM 52:43 52:22 08:29.0 338

 

Roding Valley Half Marathon 26/02/12

2nd Claire Shea-Simonds 01:27:22

 

LRRL Winter League Race 3 (Ashby 5)

FIRST NAME SURNAME GUN (CHIP) pace
per mile
OVERALL
JOHN GOLDING 29:47 29:41 05:57.4 44
MARTIN BURDER 30:17 30:14 06:03.4 60
HASEEB AHMAD 30:45 30:45 06:09.0 66
CHRIS SHERWOOD 30:46 30:47 06:09.2 67
RICHARD HOLLIS 32:00 31:52 06:24.0 100
SPENCER THOMAS 32:02 31:56 06:24.4 101
ANDY FOSTER 33:17 33:12 06:39.4 130
SAM HARRISON 33:28 33:21 06:41.6 139
JULIAN HOWE 35:00 34:54 07:00.0 181
CARL BROMLEY 35:16 35:10 07:03.2 191
KEVIN WALPOLE 35:18 35:11 07:03.6 192
CHRIS ALLOTT 35:22 35:09 07:04.4 194
STEVE DOORES 36:19 36:04 07:15.8 214
JEANETTE FOSTER 36:19 36:08 07:15.8 215
PAUL ZURAWLIW 36:36 36:12 07:19.2 228
MIKE PERCIVAL 37:35 37:20 07:31.0 257
NICK DEAKIN 38:10 37:57 07:38.0 284
ANN PEARCE 38:49 38:38 07:45.8 302
JULIE McFARLAND 45:17 45:05 09:03.4 432
TIFFANY MACKNESS 48:41 48:31 09:44.2 463

 

LRRL Winter League Race 2 (Desford 10)

FIRST NAME SURNAME GUN (CHIP) pace
per mile
OVERALL
CONOR MURPHY 32:03 32:03 05:09.5 3
JAKE HARRISON 32:26 32:26 05:13.2 6
MARTIN BURDER 37:08 37:05 05:58.6 41
JOHN GOLDING 37:34 37:29 06:02.7 50
HASEEB AHMAD 38:30 38:31 06:11.8 68
RUPERT SIMMS 38:30 38:30 06:11.8 69
DAVID GORLEY 39:02 39:00 06:16.9 77
ADRIAN STEWART 39:11 39:08 06:18.4 81
PETER BENTLEY 39:12 39:10 06:18.5 82
JOANNA TOON 39:46 39:43 06:24.0 94
NATHAN ADAMS 39:58 39:31 06:25.9 99
KIERAN GRUNDY 41:00 40:50 06:35.9 117
ANDY FOSTER 41:29 41:20 06:40.6 129
ROSS HARRISON 41:43 41:37 06:42.8 135
NEIL WHITE 43:23 43:05 06:58.9 174
NICK DEAKIN 44:24 44:06 07:08.7 194
TERRY VAUGHAN 45:36 45:18 07:20.3 222
PAUL PEARCE 46:30 46:11 07:29.0 247
PAUL ZURAWLIW 46:34 46:12 07:29.7 250
SADIE MURPHY 48:27 48:08 07:47.8 304
MIKE PERCIVAL 48:32 48:13 07:48.6 306
ANN PEARCE 49:05 48:46 07:54.0 323
CLIVE LEMMON 49:06 48:47 07:54.1 324
ASHLEY LANGTON 53:25 53:04 08:35.8 392
EMMA TILBURY 54:52 54:22 08:49.8 410
GAVIN MATON 55:09 54:48 08:52.5 416
JULIE McFARLAND 58:01 57:42 09:20.2 452

Charnwood Hills 05/02/12

Position Name Time
6 SHEA-SIMONDS.D 0.06975
10 WARDMAN.T 0.07138
13 TWIGG.C 0.07212
17 WHITE.M 0.07308
19 BURDER.M 0.07338
46 SHERWOOD.C 0.0787
52 STEWART.A 0.07988
60 SHEA-SIMONDS.C 0.0811
68 VAUGHAN.G 0.08289
89 WARDMAN.B 0.08557
95 GOLDING.J 0.08608
137 LONGMAN.P 0.09118
159 PEARCE.P 0.09377
209 BERTRAM.A 0.10396
228 PEARCE.A 0.10728
229 FRANCE.C 0.1076
242 TILBURY.E 0.10973
252 HICKINBOTHAM.R 0.11296
260 CELER.J 0.11499

 

LRRL Winter League Race 1 (Barrow 6)

Forename Surname Position Time Chip Time
JAKE HARRISON 7 31:51:00 31:50:00
ROSS MARTIN 36 34:40:00 34:39:00
CHRIS SHERWOOD 54 35:31:00 36:30:00
HASEEB AHMAD 55 35:31:00 36:30:00
JOHN GOLDING 62 35:53:00 35:49:00
MARK KING 78 36:57:00 36:53:00
ADRIAN STEWART 80 37:00:00 36:55:00
BEN WARDMAN 99 37:56:00 37:53:00
NATHAN ADAMS 103 38:04:00 38:00:00
KIERAN GRUNDY 112 38:25:00 38:23:00
PAUL REEVES 119 38:59:00 38:56:00
SPENCER THOMAS 121 39:02:00 38:58:00
PETER BENTLEY 122 39:03:00 38:51:00
ANDY FOSTER 138 39:46:00 39:42:00
JEANETTE FOSTER 157 40:36:00 40:25:00
IAN TONKS 210 42:12:00 42:08:00
NEIL WHITE 211 42:14:00 42:02:00
NICK DEAKIN 213 42:19:00 42:06:00
CARL BROMLEY 223 42:40:00 42:37:00
PAUL ZURAWLIW 239 43:12:00 42:58:00
CHRIS WARBURTON 252 43:40:00 43:26:00
PAUL PEARCE 286 44:54:00 44:37:00
DALE NORRIS 289 45:00:00 44:45:00
MIKE PERCIVAL 312 45:40:00 45:15:00
CLIVE LEMMON 377 47:46:00 47:43:00
ANN PEARCE 383 47:59:00 47:34:00
ASHLEY LANGTON 507 54:15:00 54:02:00
TIFFANY MACKNESS 560 01:00:57 01:00:32

Challenge Barcelona – 2nd Oct 2011

Duncan Shea-Simond, 1:04:23 (38) 2:03 5:04:44 (26) 2:07 3:37:24 (14) 9:50:42
Julie McFarland, 1:33:40 (17) 5:24 7:29:23 (17) 9:27 6:40:40 (16) 15:43:43


XC Derby Runner – 2nd Oct 2011

1 30:09 Leicester Tri C.Murphy
3 31:55 U20M Leicester Tri J.Harrison
29 35:58 Leicester Tri M.Burder
36 36:15 VM40 Leicester Tri J.Golding
50 37:24 Leicester Tri D.Gorley
62 38:18 VM40 Leicester Tri P.Reeves
86 39:44 VM40 Leicester Tri A.Stewart
100 40:35 VM40 Leicester Tri A.Foster
104 40:50 U20M Leicester Tri R.Harrison
125 42:17 VM40 Leicester Tri N.Deakin
135 43:04 VM60 Leicester Tri T.Vaughan
148 44:27 VM40 Leicester Tri P.Pearce
167 45:44 Leicester Tri N.Adams
186 47:22 VM50 Leicester Tri P.Zurawliw
216 50:38 Leicester Tri C.Owen
1 37:01 Leicester Tri N.Roder
4 40:49 VL50 Leicester Tri G.Vaughan
10 43:10 Leicester Tri J.Foster
33 47:39 Leicester Tri A.Bertram
45 49:38 U20F Leicester Tri R.Borrows
46 49:40 Leicester Tri R.Sore
55 50:21 VL40 Leicester Tri A.Pearce
68 53:27 Leicester Tri S.Dalby
77 54:31 VL40 Leicester Tri J.Celer

on the day we had:
first senior man, first u20 man, first sen lady, first v50 lady, first u20 lady


Bala

Lots of people from the club racing at Bala, including a few doing their first Olympic in less than perfect conditions!

68 8 JAKE HARRISON M-SEN leicester tri 02:16:32
91 46 KIERAN GRUNDY M-SEN leicester tri 02:20:32
117 106 DUNCAN TOON M-SEN leicester tri 02:22:59
123 363 CARL BROMLEY M-V40 leicester tri 02:23:32
162 430 PAUL REEVES M-V40 leicester tri 02:28:40
172 425 GARY HARRISON M-V40 leicester tri 02:29:57
184 141 JAKE SMITH M-SEN leicester tri 02:30:48
196 103 SIMON FRYER M-SEN leicester tri 02:31:48
199 492 ANDY FOSTER M-V40 leicester tri 02:32:03
209 594 NIGEL JAMES M-V50 leicester tri 02:33:28
212 401 JOHN GOLDING M-V40 leicester tri 02:33:44
245 208 DAVID BEALE M-SEN leicester tri 02:36:20
293 475 NICHOLAS DEAKIN M-V40 leicester tri 02:42:23
305 447 NEIL WHITE M-V40 leicester tri 02:43:22
308 199 NEIL LEMMON M-SEN leicester tri 02:43:47
321 530 LES FROST M-V40 leicester tri 02:46:03
329 126 ASHLEY LANGTON M-SEN leicester tri 02:47:00
364 274 ANNA BERTRAM F-SEN leicester tri 02:51:13
406 272 SAMANTHA DARBY F-SEN leicester tri 02:58:41
408 329 BARBRA HEWITT F-V40 leicester tri 02:59:07
417 226 SARAH DALBY F-SEN leicester tri 03:00:36
431 268 RACHEL HICKINBOTHAM F-SEN leicester tri 03:03:18
456 434 CLIVE LEMMON M-V40 leicester tri 03:12:24


John Fraser 10

1 52:59 CONOR MURPHY
63 64:38 CHRIS SHERWOOD
69 65:34 MARK KING
70 65:43 MARK WHITE
91 67:57 DUNCAN MALLOY
95 68:11 DAVE GORLEY
105 68:45 PAUL REEVES
106 68:55 CLAIRE SHEA-SIMONDS 4th Lady
107 68:56 KIERAN GRUNDY
115 70:06 ANDY FOSTER
116 70:20 GINA VAUGHAN1st Vet 50
124 70:55 KIERAN BAILEY
135 71:53 JULIAN HOWE
143 72:17 SHEM ARDRON
152 73:08 RICHARD TINKER
177 74:41 DAVID BEALE
178 74:41 CARL BROMLEY
198 76:23 NICK DEAKIN
202 76:31 CHRIS ALLOTT
203 76:33 JEANETTE FOSTER
205 76:37 TERRY VAUGHAN
206 76:38 STEVE ARDRON
207 76:40 PAUL PEARCE
212 76:58 PAUL ZURAWLIW
217 77:24 CATHRINE TINKER
247 79:47 IAN TONKS
260 80:17 MIKE PERCIVAL
285 82:04 LOUISE FARMER
323 84:57 ANN PEARCE


Vitruvian

Well done to the guys who completed the Vitruvian on Saturday!

Ade Stewart 4:56:04
John Golding 5:01:58
Kieron Ford 5:13:08
Richard Jennings 7:46:44


Eidfjord Sprint Triathlon, Norway – 5th August 2011

(ended up as a Duathlon as water temp was 8 degrees)

1st Claire Shea-Simonds in 1:04:03


Norseman Extreme Triathlon, Eidfjord, Norway – 6th August 20

Swim (3.8k), bike (200k), run (42.2k)

31st Duncan Shea-Simonds 1:19:51 (swim) 0:05:25 (T1) 7:11:24 (bike) 0:02:29 (T2) 4:45:54 (run) 13:25:03

Duncan’s run was the fastest ever by a GB athlete to the top of the mountain and his support crew included Claire Shea-Simonds and Brec Northern – awesome effort all round.
Most importantly Dunc was awarded the coveted Black T-Shirt! Read more about this legendry long distance triathlon at www.nxtri.com


Wensleydale Triathlon 2011

Great Results for what appears to be a super hard race!

Swim/Bike/Run/Final Result

Dave Saunders 00:38:34 / 02:58:56 / 01:56:43 / 05:41:46

Laura Davison (Swim & Run) and Sarah Dalby (Bike) 00:29:11 / 03:20:53 / 01:54:10 / 05:44:49

David Beale 00:38:34 / 02:53:43 / 02:11:18 / 05:51:08

Well done to you all!


British Middle Distance Tri AG Champs

Gina Vaughan 5:07:20
National Age Group Winner (12th women over all)
Paul Emberton 5:57:08


IM Austria – 3rd July 2011

Tim Slingsby 10:20
Jon Archer 11:07


Ironman Zurich

Another debut Ironman performance.

Dave Gorley – 11.46


Challenge Roth

Congratulations to everyone who raced at Challenge Roth. Quite a few PB’s and some debut Ironman performances.

Mark White – 9:11:38
Claire SS – 10:35:19
Martin Burder – 10:47:54
Reg Hollis – 10:27:53
Clive Lemmon – 13:36:41
Neil Lemmon – 11:54:04
Gary Harrison – 12:51:44
Paul Dale – 11:54:44
Beck Sore – 11:40:33
John Golding – 11:36:13
Dave Beale – 11:21:02
Dave Saunders – 11:54:45
Chris Curtis – 12:43:04


Dambuster – 18 June 2011. British Triathlon AG Champs

We had a fabulous turnout at Dambuster, including a few doing their first Olympic distance.

Claire Shea-Simonds 2:19:53 (7th)
Rich Hollis 2:21:26
Shem Ardon 2:21:58 (1st Junior Male)
Carl Bromley 2:22:56
Jonathon Hall 2:23:56
Paul Reeves 2:23:36
Nigel James 2:24:43
Gina Vaughan 2:25:23 (National AG Champ 50-54)
Ross Ayres 2:29:36
Liam Musto 2:30:56
Ade Stewart 2:31:29
Karol Mamos 2:36:15
Steve Ardon 2:37:34
Rebecca Sore 2:37:34
Michelle Aukland 2:44:55
Les Frost 2:44:58
Neil White 2:45:26
David McCartney 2:46:13
Chris Warburton 2:46:58
Lesley Booth 2:47:57
Emma Tilbury 2:56:11
Ann Pearce 2:58:02
Linda Haywood 3:04:47
Julie McFarland 3:06:36
Su Robinson 3:19:19
Ross Martin DNF

Congratulations to everyone!


Leicester Flashman – 5th June 2011

Congratulations to everyone who raced at the Flashman.

We had 22 members taking part, some doing their first triathlon, and there were some great results!

Shem Ardon 1:05:19
Alan Leather 1:05:33
Steven Ardon 1:07:12
Matt Obee 1:08:18
Richard Bettsworth 1:08:30
Nicholas Deakin 1:11:51
Christopher Allott 1:13:53
Nathan Adams 1:14:12
Anna Bertram 1:14:49
Anna Seddon 1:15:23
Kaine Smith 1:16:17
Simon Large 1:17:02
Ash Langton 1:19:31
Barbra Hewitt 1:19:38
Samantha Darby 1:19:44
Emma Tilbury 1:20:06
Hamish Sutcliffe 1:21:18
Ian Abson 1:22:48
Su Stanbridge 1:29:13
Tim Kay 1:29:51
Kath Akoslovski 2:06:12
Liam Musto 16:44:47 oops! I think we may have a timing error here!!


Speedy Beaver – 29th May 2011

Swim 750m / Bike 20km / Run 5km / Overall
SHEM ARDRON 00:12:10 00:38:10 00:21:05 01:13:44
NIGEL JAMES 00:13:13 00:37:33 00:22:41 01:16:04
GINA VAUGHAN 00:14:14 00:38:41 00:21:15 01:17:12
KIERAN GRUNDY 00:14:12 00:38:21 00:20:09 01:17:24
BECKY KRYCH 00:13:17 00:39:56 00:22:18 01:17:51
STEVEN ARDRON 00:18:02 00:37:59 00:21:06 01:19:42
SHAYNE ARDRON 00:17:44 00:50:06 00:25:57 01:38:32


Little Beaver – 29th May 2011

Swim 1500m / Bike 25mile / Run 10km / Overall
ROSS AYRES 00:29:10 01:16:08 00:43:12 02:31:54
Laura DAVISON 00:27:41 01:26:08 00:45:25 02:42:34
KARL MAMOS 00:33:58 01:22:07 00:44:01 02:42:35
CHRIS LOWE 00:30:03 01:19:54 00:50:49 02:45:08
JENNI MUSTON 00:31:57 01:34:07 00:44:02 02:55:59


Beaver – 28th May 2011

Swim 1.9km / Bike 56Miles / Run 21km / Overall
DUNCAN SHEA-SIMONDS 00:31:47 02:04:29 01:21:17 04:00:03
RICHARD HOLLIS 00:34:28 02:17:38 01:33:48 04:29:17
JONATHAN HALL 00:36:42 02:28:44 01:31:35 04:40:34
KIERAN BAILEY 00:38:33 02:16:18 01:42:56 04:40:50
CLAIRE SHEA-SIMONDS 00:33:35 02:29:01 01:34:39 04:41:12
LIAM MUSTO 00:38:49 02:21:56 01:37:35 04:42:21
ADRIAN STEWART 00:45:23 02:21:12 01:44:50 04:55:19
JONATHAN HARTLEY 00:48:23 02:28:52 01:43:01 05:05:31
PAUL EMBERTON 00:39:16 02:48:55 01:58:50 05:34:23

Dunc SS was 3rd Overall


British Para Champs – 14th May 2011

750m swim / 20k bike / 5.6k run / Overall
HASEEB AHMAD 00:12:53, 00:30:19, 00:23:19, 01:07:46

Haseeb is the 2011 British Champion


Nottingham Tri – 14th May 2011

750m swim / 20k bike / 5k run / Overall
RICHARD JEGGO 00:10:49, 00:30:49, 00:20:25, 01:03:59
JOANNA TOON 00:10:39, 00:35:42, 00:20:18, 01:08:38
CARL BROMLEY 00:14:05, 00:29:47, 00:23:37, 01:09:45
KAROL MAMOS 00:14:00, 00:35:09, 00:22:14, 01:13:37


Grendon Sprint Tri – 8th May 2011

Overall time / Swim / Bike / Run
Mark White 01:10:04, 00:12:01, 00:37:44, 00:18:56
Kieran Grundy 01:17:36, 00:13:28, 00:42:12, 00:19:22
Nigel James 01:19:07, 00:12:55, 00:42:20, 00:22:14
Neil Lemmon 01:25:11, 00:15:17, 00:43:19, 00:24:24

Mark White and Nigel James both came 1st in their agegroup


Mallory Park Tri – 2nd May 2011

Swim / Bike / Run / Overall
Duncan Shea-Simonds 00:11:03, 00:31:09, 00:18:20, 01:02:42 3rd overall
Claire Shea-Simonds 00:12:53, 00:40:10, 00:28:05, 01:24:13 (Guide to a Para Triathlete)
William Cheshire 00:17:34, 00:44:33, 00:25:32, 01:31:17


Southwell Sprint Tri – 1st May 2011

Swim / Bike / Run / Overall
JOHN GOLDING 00:08:02, 00:29:44, 00:16:54, 00:56:20
KIERON FORD 00:06:47, 00:30:33, 00:18:08, 00:57:18
SHEM ARDRON 00:05:56, 00:31:47, 00:18:58, 00:58:24
NIGEL JAMES 00:06:54, 00:32:54, 00:22:05, 01:03:57
PAUL PEARCE 00:09:15, 00:31:48, 00:21:37, 01:05:13
SIMON LARGE 00:09:26, 00:36:11, 00:21:56, 01:09:55
LINDA HAYWOOD 00:08:03, 00:37:41, 00:26:05, 01:14:41


Duston Sprint Tri – 12th April 2011

Swim / Bike / Run / Overall
Richard Hollis 00:06:17, 00:32:50, 00:19:35, 01:00:19
Tim Kay 00:10:19, 00:45:17, 00:26:07, 01:25:33
Will Cheshire 00:10:07, 00:39:11, 00:22:57, 01:15:00


Ringwood Triathlon – 10th April 2011

Clive Lemmon – 02:32:26


Brighton Marathon – 10th April 2011

Claire Shea-Simonds – 3:15:26 (14th Women overall, including the elites) 175th in a field of over 8,000 finishers.

Claire ran for Brain Tumour UK and is aiming to raise £1000.00. You can help Claire reach her target by going to www.justgiving.com/claire-shea-simonds.
Click Here to go to the website.


East Leake Sprint Tri – 27th March 2011

Ladies
9th Sam Rankin 1:12:12 (08:06/39:20/23:21)
11th Becky Krych 1:12:57 (07:07/41:28/22:52)
15th Beck Sore 1:14:17 (08:44/39:36/23:50)
42nd Sam Darby 1:24:10 (09:19/49:08/23:16)
46th Jo Celer 1:25:35 (10:19/46:55/25:46)
58th Rachel Hickinbotham 1:31:09 (10:02/51:23/26:15)

Men
15th Rich Hollis 1:02:21 (07:28/34:23/19:20)
18th Kieran Bailey 1:03:42 (07:50/34:24/20:00)
22nd Kieran Grundy 1:04:09 (06:27/35:50/19:34)
42nd Nigel James 1:07:16 (07:13/37:00/21:25)
46th David Robertson 1:07:46 (06:10/38:44/21:31)


Ashby 20 – 2011

36th Mark King 02:09:00
77th Duncan Shea-Simonds 02:17:48
78th Haseeb Ahmed 02:17:48
102th Dave Saunders 02:19:58
116th Jenni Muston 02:21:55 (7th Lady)
133rd Claire Shea-Simonds 02:23:54 (10th Lady)
139th Martin Burder 02:24:46
159th Simon Fryer 02:27:32
281st John Golding 02:38:10
391st Ross Jeggo 02:47:32

Men’s team (Mark, Dunc, Haseeb) were 7th out of 49 teams.


UK Inter-Counties Cross Country Champions – 5th March 2011

205th Duncan Shea-Simonds in 41:41 (12k)

94th Nicola Roder in 31:46 (8k)
189th Claire Shea-Simonds in 34:30 (8k)


Roding Valley Half Marathon – 27th Feb 2011

Claire Shea-Simonds – 1:31:40 (6th)